Шафрантия
лека жена, курва
Майка ù ш'еба и шаврантия прокажена! Пак се е напила мръсницата и се натиска на всички, мама ù деба курвенска.
лека жена, курва
Майка ù ш'еба и шаврантия прокажена! Пак се е напила мръсницата и се натиска на всички, мама ù деба курвенска.
Думата е нарицателно за лека жена. Произлиза от името на французина мосю Шафран, собственик на кабаре в София, открито в края на 19 век. Употребата на такава дума е предизвикана от неприемливото за българите поведение на жените французойки обслужващи посетителите, спрямо морала и нормите на поведение в България по това време. (Взето от Уикиречник)
Тия са големи шафрантии, не се занимавай с тях, най-много да ти лепнат нещо венерическо.
(тур. ширфантъ) През 1848 година в Шумен идват унгарски революционери, избягали от Австро-Унгария. Михаил Шафран започва да дава театрални представления, в които женските роли се играят от жени вместо от млади мъже както е обичайно. Това е изпитание за нравите в Шумен и тези жени започнали да се наричат шафрантии. Скоро думата става синоним на жена със свободно държание.
Дърта шафрантийо!
Курва, развратница.
Оная натруфена шафрантия развали на Кольо семейството! Ега се продъни дано!
жена, която има неопродолимо желание да се заиграва с мъжки полови органи! Всичко и на всяка цена! Силно влечение има към разделяне на семейни двойки, използвайки своите умения с боравене както на турски чалъми, така и с френски минуети! Обиграна е наследствено! Предава се родово – генетично е заложено!
К'вато козата, такова е и ярето казват старите хора! Навремето кога са търсили булка за момчето винаги са търсили информация за майка ѝ и бабите ѝ! За момчето са се интересували дали баща му не пие, дали не играе хазарт, да залага покъщнината в последствие!